Haber

Sudan Dışişleri Bakanı: HDK’nın yeni ateşkes için kamu tesislerini boşaltması gerekiyor

Sudan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Sadık, nisan ortasından bu yana orduyla çatışan Hızlı Destek Güçleri’yle (HDK) yeni bir ateşkesin ancak HDK’nın kamu tesislerini ve vatandaşların evlerini boşaltmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Sudan resmi haber ajansı SUNA’ya yaptığı açıklamada Sadiq, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yürütülen müzakerelerde yeni bir ateşkes olasılığına ilişkin ortalıkta dolaşan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Dolaylı müzakerelerin şu anda tam anlamıyla başlamadığına dikkati çeken Sadık, “Yeni bir ateşkesin kabulü, isyancıların (HDK) kamu tesislerini boşaltma, yağma, yol kapatma ve halkı mağduriyete son verme taahhüdüne bağlıdır.” sözünü kullandı.

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana başkent ile ülkenin güney ve batı kesimlerinde ordu ile paramiliter Çabuk Takviye Güçleri (HDK) arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Sudan Sağlık Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler’in son açıklamalarına göre çatışmalarda 3 binden fazla insan öldü, onbinlerce kişi yaralandı, 3 milyondan fazla insan ülke içinde ve dışında yerinden edildi.

havsahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu