Haber

Son dönemde Ukrayna savaşı konusunda anlaşmazlığa düşen ABD ve Brezilya’dan üst düzey temas

YENİ ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, son zamanlarda Rusya-Ukrayna savaşı konusunda fikir ayrılığına düştükleri Brezilya’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Celso Amorim ile savaş da dahil olmak üzere ikili ve küresel sorunları tartıştı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Sullivan’ın bugün Brezilyalı mevkidaşı Büyükelçi Amorim ile telefonla görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, tarafların Rusya-Ukrayna savaşı, iklim değişikliğiyle mücadele, G20 ve demokratik kurumları korumaya yönelik ortak çabalar dahil olmak üzere bir dizi ikili ve küresel konuyu ele aldığı belirtildi.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Çin ziyareti sırasında “ABD ve Avrupa’nın Ukrayna’da savaşı teşvik etmeyi bırakması gerektiğini” savundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Lula’nın dün yaptığı açıklamayı eleştirerek, ABD ve Avrupa’nın barış istemediğini ima etmenin sorunlu olduğunu ve Brezilya’nın Rus ve Çin propagandasını tekrarladığını söyledi.

Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, Beyaz Saray’ın Lula’ya yönelik eleştirilerini kabul etmediklerini belirterek, “Bu sonuca nasıl ve neden vardıklarını bilmiyorum ama kesinlikle katılmıyorum.” terimini kullandı.

Latin Amerika kapsamında dün Brezilya’ya resmi ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brezilya’nın Ukrayna’daki sorununun kökenini anladığını belirterek, “Brezilya tarafına çözüme katkılarından dolayı minnettarız. ” dedi.

resadiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu