Haber

Meteoroloji’den şiddetli sağanak, fırtına ve aşırı sıcak uyarısı

Tüm Akdeniz havzası mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyreden “Afrika sıcağı” ile mücadele ederken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) 3 farklı uyarı geldi.

MGM, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda yerel kuvvetli sağanak uyarısı yaptı. Buna göre, yarın öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum’un kuzeydoğu kesimlerinde yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu, ani kuvvetli rüzgar, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksama gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor.

DENİZDE FIRTINA

MGM, Güney Ege ve Batı Akdeniz için fırtına uyarısı yaptı: ^”Rüzgarın yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeybatıdan 5-7, 8 kuvvetinde (40-60 yer yer 75 km/sa) şeklinde fırtına şeklinde eseceği varsayılıyor. Fırtınanın akşam saatlerinden sonra etkisini yitirmesi bekleniyor.

Rüzgarın Batı Akdeniz’de (Antalya Körfezi) yarından (Pazartesi) itibaren kuzey yönlerden 5 ila 7, yer yer 8 kuvvetinde (40-60 yer yer 75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.”

‘AFRİKA SICAKLARI’

MGM, aşırı sıcaklıklara ilişkin de şu açıklamayı yaptı: “Ülkemiz 19.07.2023 Çarşamba gününden bu yana sıcak hava dalgasının etkisi altında.

Hava sıcaklıklarının Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde mevsim normallerinin 3 ila 8 derece, diğer bölgelerde mevsim normallerinin 1 ila 5 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde bazı illerimizde beklenen sıcaklıklar (oC);

Ankara : 31-35

İstanbul : 31-35

İzmir : 38-40

Edirne : 37-41

Çanakkale : 35-40

Muğla : 39-41

Adana : 35-39

Antalya : 39-45

Kayseri : 31-35

Sıcak hava dalgası nedeniyle Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerimizde yaşayan başta kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocuklarımız olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatlerinden 11 ile 16 saatleri arasında dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu