Ekonomi

Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir?

Geçtiğimiz cumartesi günü Kabineyi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek’i atadı. Kendi ekibini kurmak istediği dile getirilen Şimşek’in, yurt dışında değerli bir finans mesleği olan Hafize Gaye Erkan’ı Merkez Bankası başkanlığına getirmek istemesi en çok konuşulan konu oldu.

İLK İMZA ALINDI

Şimşek önceki gün Ankara’da genç ekonomist ile görüşürken, ABD’de “Muhteşem Türk kızı” lakaplı Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. . Bu kararla birlikte Erkan, Merkezin ilk kadın başkanı olurken, hayatı da merak edildi.

ABD’NİN EN GENÇ FİNANS PROFESÖRÜ OLUN

1982 doğumlu Erkan; İstanbul Erkek Lisesi’ni ikincilikle, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni birincilikle bitirdi ve tam burslu olarak ABD’ye gitti. Erkan, aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell ve California’nın da bulunduğu 9 üniversiteden burs teklifi aldı. Erkan, Princeton’ı tercih etti. Böylece Erkan, her yıl sadece 2 kişiye verilen ‘Fahri Doktora’ bursu karşılığında ABD Ulusal Üniversitesi’nden ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve sınırsız araştırma bütçesi sahibi olma fırsatı yakaladı. Bilim Vakfı. Princeton’da iki yıllık bir doktora programını bir yılda tamamlayan ilk öğrenciydi. Bu sayede ülkedeki “en genç finans profesörü” unvanını elde etti. Daha sonra Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik alanlarında iki eğitim programı daha tamamladı.

GOLDMAN SACHS’TA BAŞLADI

Princeton’daki eğitimini tamamladıktan sonra aldığı bir teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta kariyerine başladı. Burada yaklaşık 9 yıl görev yaptıktan sonra, bu dönemde yaşadığı sorunlar nedeniyle devlet idaresine geçen Birinci Cumhuriyet Bankası’nda yönetici olarak göreve başladı. Bankada başarılı bir kariyere sahipti ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kat artmasında büyük rol oynadı. Bu sayede bankanın üst düzey yöneticilerinden biri oldu. Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen küresel finansal danışmanlık şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kurulu üyesidir.

mihaliccik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu