Haber

Hamas ve İslami Cihat hareketleri Aksa’da gerilim uyarısında bulundu

Hamas ve İslami Cihat Hareketi, İsrail polisinin işgal altındaki Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesinden doğacak gerilimin yansımaları nedeniyle uyarıda bulundu.

Hamas ve İslami Cihad, diğer iki yayında İsrail’i uyardı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyeh, “Mescid-i Aksa’da olduğu gibi benzeri görülmemiş bir hata ve sonuçları var” dedi. ifadesini kullandı.

Heniyye, “Filistinli, Arap ve Müslüman herkes burada sorumluluk üstlenmeli” diyerek, Batı Şeria ve İsrail’deki Filistin halkını Aksa’ya dönmeye ve burayı korumaya çağırdı.

İslami Cihat Hareketi de önümüzdeki günlerde İsrail ile “kaçınılmaz bir karşılaşma” uyarısında bulundu.

İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale yaptığı açıklamada, Aksa’da yaşananların kutsala yönelik ciddi bir tehdit olduğunu vurguladı.

Nehhale, Filistin halkının önümüzdeki günlerde kaçınılmaz rekabete tüm unsurlarıyla hazır olması gerektiğini belirtti.

Ne oldu

Teravih namazının ardından, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Yahudilerin Fısıh Bayramı ve oradaki kurbanlar nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi çağrısı üzerine bir grup Filistinli, Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığındı.

Gece geç saatlerde işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Kıble Mescidi’ne sığınanlara ses bombası ve plastik kaplı mermilerle müdahale ederek burada bulunanları coplarla vurdu.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, Kıble Mescidi’nin kapılarını kapattı. İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek temizlikçileri ve Müslümanları zorla dışarı çıkardı ve Aksa’nın kapılarını kapattı.

Olayların ardından yapılan açıklamalarda Hamas ve çeşitli direniş grupları, Batı Şeria ve İsrail’den Filistin halkını Aksa’ya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu