Haber

DSÖ: Türkiye’de satılan geçersiz ilaç ölüme neden olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Hindistan ve Türkiye’de satıldığı bildirilen DEFITELIO (defibrotid) adlı sahte karaciğer ilacına karşı uyarı yayınladı.

TÜRKİYE’DE TEMMUZ 2023’TE TESPİT EDİLDİ

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, “Bu DSÖ Tıbbi Ürün Uyarısı, sahte bir DEFITELIO (defibrotid sodyum) serisine atıfta bulunmaktadır. Bu sahte seri, Hindistan’da (Nisan 2023) ve Türkiye’de (Temmuz 2023) tespit edildi ve yetkili kanalların dışından tedarik edildi.”Söylendi.

VOD TEDAVİSİNDE KULLANILIR

DSÖ’ye göre DEFITELIO, hematopoietik kök hücre nakli (HSCT) tedavisinde sinüzoidal obstrüktif sendrom (SOS) olarak da bilinen şiddetli hepatik veno-oklüzif hastalığın (VOD) tedavisinde kullanılmaktadır. VOD, karaciğerdeki damarların tıkandığı ve organın düzgün çalışmasını önlediği bir durumdur.

Ancak DSÖ ayrıca DEFITELIO’nun orijinal üreticisinin, söz konusu uyarıda atıfta bulunulan eserin sahte olduğunu belirttiğini de belirtti. DSÖ şu ifadeleri kullandı:

“Orijinal üretici şunu belirtmiştir: Lot 20G20A’daki orijinal DEFITELIO, Almanya/Avusturya ambalajında ​​paketlenmiştir, sahte ürünler bunun yerine İngiltere/İrlanda ambalajındadır. Belirtilen son kullanma tarihi sahtedir ve kaydedilen raf ömrüne uymuyor. Belirtilen seri numarasının 20G20A lotuna ait olmadığı, ilacın Hindistan’da mevcut olduğu ve “Türkiye’de ruhsatı bulunmadığı” belirtildi.

“ÖLÜME KADAR CİDDİ SAĞLIK RİSKLERİNE YOL AÇABİLİR”

Öte yandan sahte DEFITELIO kullanımının hastaların tedavisinin etkisiz kalmasına neden olabileceğini belirten DSÖ, ilacın damardan enjeksiyonla kullanılmasının ölüm dahil ciddi sağlık riskleri oluşturabileceğine dikkat çekti:

“DSÖ, şu anda sahte olduğu bildirilen bu DEFITELIO’nun kullanımından sonra herhangi bir olaya ilişkin rapordan haberdar değildir, ancak bu uyarıda adı geçen sahte eserlerin güvenliği, kısırlığı ve kalitesi bilinmemektedir. Siz veya tanıdığınız biri bu ürünü kullandıysa veya düşündüyse Etkilenen ürünü kullanmış olabilirsiniz veya kullanımdan sonra olumsuz bir reaksiyon veya reaksiyonla karşılaşmış olabilirsiniz. “Beklenmeyen yan etkiler ortaya çıkarsa derhal bir sağlık uzmanından tıbbi yardım almanız önerilir. Sağlık profesyonelleri olayı Ulusal Düzenleyici Otoritelere/Ulusal Farmakovijilans Merkezine bildirmelidir. Ulusal düzenleyici/sağlık otoritelerinin, bu geçersiz ürünleri tespit etmeleri halinde derhal DSÖ’ye bildirimde bulunmaları tavsiye edilmektedir.”

Tüm ilaç ve diğer tıbbi ürünlerin yetkili ve lisanslı tedarikçilerden satın alınması gerektiğini belirten DSÖ, bu ürünlerin üretimi veya tedariki hakkında bilginiz varsa [email protected] adresinden DSÖ ile iletişime geçmeniz gerektiğini belirtti.

KAYNAK: NTV

pazar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu