Yaşam

Çocuklar gazeteler ve “Meşgul Şehir” haritaları tasarlıyor

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Meşgul Şehir: İşgal Altındaki İstanbul’da Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923 sergi kapsamında kent odaklı, çocuklara ve gençlere yönelik atölyeler düzenliyor.

Pera Learning işbirliğiyle hazırlanan atölye programı, ilhamını Occupational İstanbul’daki günlük yaşamdan alıyor. Sergiden yola çıkarak İstanbul’da tarihi bir yolculuğa çıkan katılımcılar, dönemi anlatan bir şehir gazetesi tasarlıyor; bilmecelerin cevabını eski İstanbul haritasında arıyor ve hayallerindeki şehri kolaj tekniğiyle şekillendiriyor. “Meşgul Şehir” atölyeleri 4 ve 11 Haziran tarihlerinde İstanbul Araştırmaları Enstitüsü “Arka Oda”da gerçekleştirilecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları EnstitüsüPera Müzesi Öğrenme Programları iş birliğiyle düzenlenen yeni atölye programında 7-12 ve 13-17 yaş gruplarına keşif dolu etkinlikler sunuyor. Meşgul Şehir: İşgal Altındaki İstanbul’da Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923sergiden ilham alan atölye programı, Şehir Dedektifidan Gizem Kıygı ve Elif Ertekin tarafından yürütülecektir.

İşgal altındaki İstanbul’un gündelik hayatındaki grev, salgın hastalık gibi toplumsal gündemlerden ilham alan, Meşgul Şehir Gazetesi 13-17 yaş grubu için atölye çalışması hazırlandı. Rehberli stant tipinin ardından eski İstanbul’un sosyal hayatından ilginç unsurlar üzerinde çalışan katılımcılar, eski dergi, gazete ve fotoğraflardan kestikleri modüllerle Meşgul Şehrin gazetesini tasarlıyorlar.

7-12 yaş grubu için İstanbul Haritası Bulmaca Atölyede rehberli kabin tipinden sonra çocuklar atölye için hazırlanan bilmece kartlarındaki kodları çözerek bulmacaları tamamlayarak özgün bir İstanbul haritası hazırlıyor. Bire bir yaş grubunun katılımına açıktır. Şehir TasarımıKolaj atölyesinde çocuklar, eski İstanbul’un toplu taşıma araçları, eğitim binaları, spor ve kültür alanları gibi şehrin sosyal yaşamına ait unsurları inceliyor ve öne çıkan karakterlerle bir harita oluşturarak özgün bir İstanbul tasarlıyor. ve stantta fotoğraflar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberaziziye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu