Yaşam

Çin ilk kez uzaya sivil bir taykonot gönderecek

Çin İnsan Uzay Programı Ajansı (CMSA), yarın Shincou-16 mekiği ile uzay istasyonuna gönderilecek yeni bir taikonaut giysisini tanıttı.

Taykonotlar Cing Hayping, Cu Yangcu ve Gui Hayçao’nun uzay istasyonuna yapılacak beşinci insanlı seferde yer alacağı bildirildi.

Pekin Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi olarak bilinen Beyhang Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği profesörü olan Gui, Çin’in uzaya gönderilen ilk sivili olacak.

Bugüne kadar yalnızca Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nden seçilen taykonotlar Çin uzay programında görev aldı.

Uzay mekiği dinamiği ve faydalı yük konusunda uzman olan Gui’nin yörüngedeki bilimsel deneylerde kullanılacak ekipman ve teçhizatın işletilmesinden sorumlu olacağı belirtildi.

Seferin komutasını üstlenecek olan Cing, daha önce Shincou-7, Shincou-9 ve Shincou-11 görevlerinde yer almış deneyimli bir isim olarak biliniyor.

Tümgeneral rütbesine sahip bir asker olan 56 yaşındaki Cing, Çinli taykonotlar arasında dördüncü kez uzaya çıkan ilk kişi olacak.

Ekipteki diğer asker Cu ise ilk kez katılacağı uzay seferinde uçuş mühendisi ve operatör görevini üstlenecek.

Taykonotları uzay istasyonuna taşıyacak olan Shincou-16 mekiği, yarın Long March 2F roketi ile Gobi Çölü’ndeki Ciuçuen Uydu Merkezi’nden fırlatılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu