Haber

1 yıldan fazla yaşamayacağı söylendi! Zilan Ataş 12 yıldır yaşam savaşı veriyor

Bursa’da 6 yaşında Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) teşhisi konulan ve doktorların 1 yıldan fazla yaşamayacağını söylediği 19 yaşındaki Zilan Ataş, 4 yıldır bitkisel hayatta ve tedavi görüyor. 12 yıldır yaşam için çabalıyor.

9 aylıkken kızamık olan Zilan Ataş, 6 yaşında konuşma ve yürüme bozukluğu, başının gerçekten düşmesi gibi şikayetlerle hastaneye başvurdu. Tedavisi olmayan Ataş’a Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) teşhisi konulurken doktorlar 1 yıldan fazla yaşamayacağını belirtti. 15 yaşına kadar yüzde 99 zihinsel ve bedensel engelli olarak hayatına devam eden Ataş, hastalığının ani ilerlemesi ile bitkisel hayata girdi. Aile, 4 yıldır bitkisel hayatta olan kızlarının evin bir odasına ağır bakım ünitesi kurarak hayata dönmesini umut ediyor.

SSPE teşhisi konulan gencin annesi Bilgen Ataş, “Kızım sağlıklı doğdu. 6 yaşından sonra yürüme, konuşma ve başının düşmesinden dolayı ara vermeden hastaneye götürdüm. Kızamık virüsü tarafından bulaşan Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) teşhisi koydular. Lösemiyi, kanseri, SMA’yı biliyoruz ama SSPE’yi bilmiyoruz” dedi.

Kızının beyin ölümü nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten anne Ataş, “6 yaşından sonra hastalığı hızla ilerledi. 1 yıl yaşıyor dediler ama 9 yıl çok güzel yaşadı. Göz teması, oturma ve hatta yutkunma vardı. Zilan’ın hastalığı ilerledi ve şu an bitkisel hayatta. Beyin ölümü gerçekleşti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu